Studenthälsans mottagning

Studenthälsan är ett komplement till primärvården och vår specialitet är psykisk hälsa. Vi erbjuder stöd för studenter som upplever olika sorters bekymmer som påverkar studierna.  Fråga oss om livsstil, psykisk hälsa och stresshantering. Vi har en telefontid för stöd och rådgivning och besöksbokning. Varje termin kan du gå på våra kurser och föreläsningar.
Allt är kostnadsfritt. 

Från vänster; Eva Söderman, enhetschef, Josefin Wallén, psykolog, Anna Westergren, kurator, Frida O`kelley, kurator, Ulrika Hising, kurator, Johanna Elmersjö, kurator, Viktoria Rick, psykolog, Annika Hellström, läkare, Pia Andersson, ekonomi- och personaladministratör, Sofia Diderholm, psykolog, Tian Svensson, receptionist, Malin Eivergård, kommunikatör, Jenny Arktell, kurator, Tobias Wasserman, kurator
Studenthälsans personal, från vänster; Eva, enhetschef, Josefin, psykolog, Anna, kurator, Frida, kurator, Ulrika, kurator, Johanna, kurator, Viktoria, psykolog, Annika, läkare, Pia, ekonomi- och personaladministratör, Sofia, psykolog, Tina, receptionist, Malin, kommunikatör, Jenny, kurator, Tobias, kurator.

Så här går det till
Om du vill träffa en behandlare ringer du till Studenthälsans telefonrådgivning.
Du får berätta vad som bekymrar dig, vi ger dig råd och bokar eventuellt in en tid. Annars lotsar vi dig vidare så att du ska få så bra bra stöd och behandling som möjligt. Om du är osäker på vart du ska vända dig kan du alltid ringa till oss!

Telefon för rådgivning och bokning av tid hos behandlare 
(
Du kan inte boka besök via e-post)
Telefon: 018-471 69 10
Rådgivningens telefontider: måndag–fredag: 12.45–14.00

Att tänka på
Rådgivningens telefon bemannas av kurator och psykolog och det är många som ringer till oss. Om du står i telefonkö när telefontiden är slut så får du tyvärr inget meddelande om det. Återkom vid nästa telefontid så hoppas vi att du kommer fram. 

Boka om eller boka av
Om du bokar om eller bokar av i god tid så har vi möjlighet att erbjuda flera studenter samtal hos oss. För att boka om eller boka av ett besök ring: 018-471 69 00
För övriga  frågor mejla oss på: receptionen@sh.uu.se

Receptionens öppettider
Måndag 8.00-17.00
Tisdag 12.30-16.30
Onsdag 8.00-16.30
Torsdag 8.00-16.30
Fredag 8.00-15.00
Lunchstängt 11.45-12.30

Besöksadress: 
Övre Slottsgatan 7, 2 tr.
753 10 Uppsala
Hitta till Studenthälsan, karta

Studenthälsan i Visby

Studenthälsan på Campus Gotland

Stöd för doktorander vid Uppsala universitet

Doktorander på Uppsala universitet, som har en aktuell aktivitetsgrad på minst 20 % (oavsett finansieringsform), ska vända sig företagshälsovården för stöd (inkl. samtal). De kan erbjuda tre kostnadsfria besök innan prefekt/motsvarande behöver informeras. För tidsbokning, kontakta företagshälsovården.
Mer information finns på Uppsala universitets medarbetarportal.

Stöd för forskarstuderande/doktorander vid SLU

Forskarstuderande/doktorander vid SLU, (oavsett finansieringsform), ska vända sig till företagshälsovården för stöd, inklusive samtal. De kan erbjuda ett kostnadsfritt besök innan prefekt/motsvarande behöver informeras. För tidsbokning, kontakta företagshälsovården.
Mer information finns på SLU:s medarbetarwebb.

Ljusrummet

Om du inte besöker någon av våra behandlare är du ändå välkommen till oss. Hos oss på Studenthälsan finns ett ljusrum som är öppet under höst- och vintermånaderna. Här kan du sitta om du känner att du får för lite dagsljus eller bara vill få lite mer energi. Det är drop-in som gäller (man kan ej boka platser). 

Vi har tystnadsplikt

Studenthälsan omfattas av sekretesslagen och personalen har tystnadsplikt. Det innebär till exempel att ingen information som berör dig som haft kontakt med mottagningen förs vidare härifrån till universiteten. Om du själv vill ha hjälp i kontakten med någon på universitetet brukar vi försöka hjälpa till med detta.

Synpunkter eller klagomål

Om du har synpunkter eller klagomål på Studenthälsan var vänlig fyll i formuläret nedan så återkommer vi till dig. 

Vill du lämna synpunkter på Studenthälsan, klicka här. 

Andra kontakter

Med vissa problem behöver du vända dig till andra instanser än Studenthälsan:

  • Om du har svårare eller långvarig problematik och kanske har haft kontakt för detta tidigare ber vi dig vända dig till din vårdcentral eller psykiatrin.
     
  • Om du har svår ångest eller depression och kanske tankar på att ta ditt liv behöver du direkt ta kontakt med Akutmottagningen för vuxenpsykiatri som är öppen hela dygnet. Telefon 018-611 25 00, Adress: Akademiska sjukhuset, ingång 12 (Psykiatrins hus).
     
  • Behöver du hjälp med mer allmänna sjukdomar (till exempel förkylning, skador och andra medicinska problem) ska du vända dig till den allmänna sjukvården (till exempel vårdcentral, närakuten). Börja gärna med att ringa 1177 för råd.

Om du är osäker på vart du ska vända dig kan alltid att ringa 1177 för att få råd.