Funktionshinder, livsvillkor och delaktighet, introduktionskurs

7,5 hp

Kursplan, Grundnivå, 3CH006

Kod
3CH006
Utbildningsnivå
Grundnivå
Huvudområde(n) med fördjupning
Folkhälsovetenskap G2F, Vårdvetenskap G2F
Betygsskala
Underkänd (U), godkänd (G)
Fastställd av
Kommittén för utbildning på grundnivå och avancerad nivå vid medicinska fakulteten, 1 mars 2022
Ansvarig institution
Institutionen för folkhälso- och vårdvetenskap

Behörighetskrav

60 hp

Mål

Efter avslutad kurs ska studenten kunna:

Kunskap och förståelse

  • Översiktligt beskriva definitioner av funktionsnedsättning och funktionshinder utifrån olika förklaringsmodeller
  • Översiktligt redogöra för samhällets sociala och medicinska insatser för stöd och service till individer med funktionsnedsättning
  • Beskriva livsvillkor och hälsa hos individer med funktionsnedsättning utifrån olika perspektiv
  • Förklara och diskutera funktionsnedsättning och funktionshinder ur ett genusperspektiv
  • Redogöra för olika typer av funktionsnedsättning och möjliga bakomliggande orsaker till dessa

Färdighet och förmåga

  • Identifiera barriärer för att leva med funktionsnedsättning
  • Identifiera underlättande faktorer för delaktighet och inflytande för personer som lever med funktionsnedsättningar 

Värderingsförmåga och förhållningssätt

  • Visa förmåga till reflektion över möjliga konsekvenser av att leva med funktionsnedsättning med hänsyn delaktighet, inflytande och livskvalité 
  • Visa förmåga att diskutera hur livsvillkor och livskvalitet för individer med funktionsnedsättning kan förbättras och stärkas

Innehåll

  • Definition funktionshinder och funktionsnedsättning
  • Olika typer av funktionsnedsättning, dess orsaker och enskildas upplevelser av att leva med funktionsnedsättning
  • Olika insatser för att ge stöd och service åt personer med funktionsnedsättning
  • Livsvillkor för individer med funktionsnedsättning
  • Samhällets förhållningssätt gentemot individer med funktionsnedsättning i socialpolitik och lagstiftning diskuteras liksom funktionshindrande barriärer och underlättande faktorer i omgivningen
  • Delaktighet och inflytande i samhället och den egna livssituationen
  • Klassifikation av funktionstillstånd, funktionshinder och hälsa (ICF), Världshälsoorganisationen (WHO)

Undervisning

Kursen bedrivs helt på distans och omfattar litteratur- och föreläsningsbaserade moment.

  • Genomförande av diskussionsuppgift asynkront där studenten skriftligt diskuterar och reflekterar kring en frågeställning, med utgångpunkt från aktuell kurslitteratur
  • Grupparbete där fokus ligger på att reflektera över frågeställningar relaterat till ett ämne eller en föreläsning med relevans för kursens mål. Arbetet presenteras muntligt i helgrupp i seminarieform

Examination

För godkänt krävs att studenten genomfört alla examinerade uppgifter med godkänt resultat.

  • Skriftlig diskussionsuppgift (1,5 hp)
  • Muntlig redovisning av grupparbete (2 hp)
  • Skriftlig hemtentamen (4 hp)

Om särskilda skäl finns får examinator göra undantag från det angivna examinationssättet och medge att en student examineras på annat sätt. Särskilda skäl kan t ex vara besked om särskilt pedagogiskt stöd från universitetets samordnare.

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

facebook
instagram
twitter
youtube
linkedin